Náš blog

Pitný režim pri športe je dôležitý. Máte ho nastavený správne?

Pri zdravom životnom štýle netreba myslieť len na pravidelný pohyb a zdravé stravovanie. Jeho súčasťou je aj pitný režim, obzvlášť pred, počas a po tréningoch.

Na úvod trochu biológie, ale skutočne len trochu, aby sme vám vysvetlili, ako to celé funguje. Práca našich svalov je riadená nervovou sústavou a aj sťahovanie svalov je výsledkom výmeny tzv. elektrolytických minerálov rozpustených vo vode. Ak pitný režim nedodržiavate správne, telo nebude mať dostatok elektrolytov vo svaloch a ich výkon bude celkovo nižší. Z toho vyplýva, že piť treba. Aj pred tréningom, aj počas neho a tiež po ňom. Rozdiel je len v tom, čo by ste mali v jednotlivých tréningových fázach piť.

Pitný režim pred cvičením

Pred tréningom by ste mali piť nápoje, ktoré nemajú vysoký podiel sacharidov. Sacharidy totiž zvyšujú hladinu cukru v krvi, čo môže byť problémom pri využívaní mastných kyselín počas cvičenia a dokonca môžu vyvolať hypoglykémiu. To znamená, že najneskôr 20 – 40 minút pred tréningom žiadne sladené nápoje.

Pitný režim počas tréningu

Nápoje, ktoré vypijete počas tréningu, vám v čo najkratšom čase musia doplniť vodu a minerály stratené potením. Kvôli tomu musia rýchlo prejsť žalúdkom a čo najskôr sa vstrebať v tenkom čreve. Vhodné sú preto izotonické alebo hypotonické iontové nápoje. Mnohé z týchto nápojov slúžia aj ako podpora športového výkonu.

Pitný režim ako podpora pri regenerácii

Po cvičení máte hneď dve úlohy. Prvou je dodať vášmu telu látky, ktoré stratilo počas tréningu, a to sacharidy, minerálne látky a bielkoviny. Vhodný je proteínový nápoj s glukózou. Druhou úlohou je eliminovať zvýšený obsah kyseliny mliečnej, ktorá sa po akútnej záťaži vyplavuje do svalových buniek a spôsobuje svalovicu. Nápomocná vám v tom môže byť vodíková voda. Vodík zaistí rýchlejšiu regeneráciu tkanív kostnej sústavy po záťaži a pomáha predchádzať chronickej únave. Pomocou FLASKY si ju vytvoríte v priebehu pár minút. Počas jedného cyklu dokáže FLASKA vygenerovať až 1200 – 1500 PPB (µg – L) obsahu vodíka a kúpite si ju pohodlne cez našu stránku.